We Play Equal Projesi Nerden Çıktı?

Neredeyse her genç kız ve kadın hayatı boyunca birçok sosyo-ekonomik alanda toplumsal ayrımcılığa ya da aile içi şiddet, cinsel taciz, flört şiddeti formlarında eşitsizliğin etkilerine maruz kalıyor.

Türkiye’de kadınların %37’si cinsiyet eşitsizliğine en az bir formda maruz kaldıklarını dile getiriyor

ve bu istatistik yıllar geçtikçe endişe verici bir biçimde artış göstermeye devam ediyor. Üstelik bu yönelimler kriz dönemlerinde ciddi ölçüde artış gösteriyor, örneğin COVID-19 döneminde çoğu ülkede aile içi şiddet yaklaşık %30 artış göstermiştir.

“Eşit Oynayalım” projemiz ile farkındalığı arttırarak, kolektif eylem alma güdüsünü canlandırarak ve kültür değişikliği ateşleyerek kadınlara yönelik aile içi şiddeti ve cinsel tacizi önlemeyi hedeflemekteyiz.

Her iki cinsiyeti de beraber eğiterek ulaşmayı umduğumuz bu hedef için sporu bir araç olarak kullanmayı amaçlıyoruz. Her iki cinsiyete spor sahasında eşit şartlar sunarak, eğitim koçlarını gençlerin ayrımcılığa yönelik davranışlarını nasıl değiştirebilecekleri konusunda eğiterek projemizde genç yaştaki bireylerden başlayarak basmakalıp cinsiyet yargılarını kırmayı hedefliyoruz.

Bu gerçekçi ve ulaşılabilir hedefimiz için oldukça çeşitli kesimlerden genç bireylere ulaşıp sporun sosyal dönüştürücü gücünü evlerde, okullarda ve işyerlerinde kadına şiddet problemine karşı çıkmak için bir araç olarak kullanmayı hedefliyoruz. Üstelik spor ile sınırlı kalmayıp çok paydaşlı bir platforma dönüşerek toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kültürel değişikliğe ilham vermeyi hedefliyoruz.

Siz de bu projede yerinizi alın

We Play Equal

We Play Equal, dijital kampanyalar ve eğitmen eğitimi atölyeleri ile, sporun sosyal dönüştürücülüğünde, genç çocuklarını cinsel ve cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesi için cinsiyet eşitliği üzerine eğitmeyi hedefleyen bir projedir.

[email protected]